چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۰۲

ضیائی:

آمادگی شهر قزوین برای پایلوت شدن شهر دوستدار کودک

حمید ضیائی، سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین از آمادگی شهر قزوین برای پایلوت شدن شهر دوستدار کودک و ارسال مجموعه اقدامات شهرداری قزوین در خصوص اخذ پایلوت شهر دوستدار کودک به سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری قزوین؛ ضیائی با تصریح اینکه انتخاب شهر قزوین به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک با توجه به ظرفیت‌های این شهر منجر به تقویت تعاملات اجتماعی می‌شود، گفت: قزوین مي‌تواند محور شهرهاي دوستدار كودك ايران باشد و با اقدامات اجرايي درصدد تحقق چشم انداز شهر دوستدار كودك قزوین به عنوان شهري شاد، سالم و سرزنده، زيست‌پذير، ايمن و امن، عادلانه و بدون تبعيض، خانواده محور با كودكان و زمينه شكوفايي استعداد كودكان هستیم.

وی ادامه داد: اکنون مقدمات اولیه برای انتخاب این شهر به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک انجام شده است و دبیرخانه شهر دوستدار کودک با هماهنگی شورای اجرایی شهر دوستدار کودک و همکاری با سایر معاونت‌ها و سازمان‌های شهرداری اقدمات و فعالیت های انجام گرفته در حوزه را دریافت و اقدام به بررسی و طبقه بندی فعالیت ها و تکمیل فرم مربوطه بر اساس معیارهای تعیین شده در فرم انتخاب پایلوت کرده است و پس از جمع بندی نهایی فرم موردنظر به همراه تصاویر، مدارک و مستندات به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و دفتر امور شهری و شوراهای استانداری قزوین ارسال کرده است.

وی توضیح داد: موضوع انتخاب شهر پایلوت در کمیته ملی هماهنگی شهر دوستدار کودک واقع در مرکز امور بین‌الملل وزارت کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه این فرآیند کارگاهی با حضور متخصصین بین‌المللی برای ارائه آموزش های لازم در خصوص تحلیل وضعیت کودکان شهر و تهیه برنامه عمل و در نهایت اخذ کاندیداتوری و پیوستن به شبکه جهانی شهر دوستدار کودک یونیسف برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول اشاره کرد: پیرو توافقات و تبادل سند همکاری وزارت کشور  با دفتر یونیسف در ایران و پرداختن به موضوع شهر دوستدار کودک بر اساس سند ملی حقوق کودک و انتخاب 12 شهر(4 شهر کوچک، 4 شهر بزرگ، 4 شهر کلانشهر) به عنوان پایلوت شهر دوستدار کودک، فرم ارزیابی نحوه انتخاب شهرهای پایلوت توسط وزارت کشور و استانداری به منظور تکمیل و ارائه، در اختیار شهرداران سراسر کشور از جمله شهرداری قزوین قرار گرفته است.

ضیائی اضافه کرد: فرم مذکور شامل بخش‌های مختلف مانند ارائه پیشینه‌ای از فعالیت‌های شهرداری در حوزه‌های خانواده، صیانت و مراقبت از کودکان و نوجوانان، سلامت فیزیکی و بهداشت روانی کودکان و نوجوانان، اوقات فراغت، بازی و تفریح، آموزش شهروندی، حفاظت از محیط زیست و پیش دبستانی، مدارس ابتدایی، دبیرستان، هنرستان و کاردانش، کارآموزی و همچنین چگونگی مشارکت کودکان و نوجوانان برای تصمیمات مرتبط با شهر، عملکرد ساختار نهادی در حوزه شهر دوستدار کودک شامل مسئولیت ها، وظایف، نحوه اداره این نهاد و.... و ارزیابی اثرات فعالیت های انجام شده و میزان بودجه اختصاص یافته به فعالیت های شهردوستدار کودک و... بود. 

پایان پیام.        

 

تصاویر مرتبط